Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celý název: Ollie

Hovorově: Ollie

Po několika brutálních kombech,sem přidávám na přání vysvětlení základního výskoku,neboli Ollie.Ollie je jeden z nejtěžších triků,mnoha lidem trvá dlouho,než se ho naučí,další další triky jsou již potom brnkačka.Je to tím,že s olliem se člověk potýka jako první,když nepočítáme shove it nebo casper.Pro začátečníky,kteří ollie vůbec neumí,je dobrá metoda ´´zpětného tahu´´.Položte si prostředníček na tail a ukazováček na šroubky,tedy těsně před nose.Zatím stůjte na místě,nejeďte dopředu.Až budete připravení,tak trhněte prudce doprava,zašlápněte tail a nechte si fingra přepadnout na prsty,aby byl minimálně kolmo k zemi,vyneste ho jak vysoko chcete,překlopte prsty zpět a přistaňte.Pokud zmáknete toto,tak jste se naučili základní ollie a víte,co to je vyskočit.S tímto ollie ale na videu ani na závodech neuspějete.Proto bych doporučoval hned po zdařeném výskoku se zpětným tahem přejít na tradiční ollie.Tzn. rozjeďte se,prsty mějte stejně jako předtím a zašlápněte tail.V tuto chvíli ale nečekáte,až se vám finger překulí na bříška prstů,vy musíte okamžite po zašlápnutí táhnout rukou dopředu,ale nesmíte to přehnat,pak fingr podlehne gravitaci.V tuto chvíli se snažte desku ve vzduchu vyrovnat tak,aby byla rovnoběžně se zemí,pak je to pěkný styl a rozhodčí to ocení.

Pozor na chyby: nejezděte na 3 prstech,to už je dnes passe.Používejte jen dva,to je velice dobrá rada pro začátečníky,kteří si v pravidlech přečtou,že se smí jezdit i na 3 prstech.Smí,ale nikoho to nezajímá.

Tip: co se týče ollie tak mnoho lidí chybně porovnává mezi sebou,jak vysoké ho umějí.Myslejí si,že čím výš,tím líp.Vysoké ollie prakticky nepotřebujete,žádná rampa není vyšší než 10-15 cm a pokud chcete skákat na stůl,tak prosím,ale to taky nikoho nezajímá.Proto tedy doporučuji,soustředit se od začátku na kvalitu a krásu vašeho výskoku,tedy snažte se vypilovat styl,ne výšku.

Na videu máte jako první záběry ollie se zpětným tahem,pak normální ollie a pak ollie na 4

Celý název: Frontside heelflip

Hovorově: FS heelflip nebo frontside helo

Frontside heelflip je lehčí variace heelflipu, neplést s bs helem, který je o mnoho těžší. Kdo má bordel v bs a fs, tak fs je točení prstů proti směru hodinových ručiček. U leváků je to přesně naopak. Na tento trik se opět rozjeďte vám pohodlnou rychlostí. Postavení prstů je zde docela důležité. Hodně se podobá postavení na heelflip. Tedy zadní prst na polovině tailu, která je blíž k vám a přední lehce přesahuje přes okraj u předního treku. Kdo si to neumí představit, tak na instruktážním videu je ukázka. Při odrazu doporučuji lehce trh dozadu, ale opravdu jen lehce, aby to nebylo moc vidět. První po odrazu musí následovat rotace do fs a až pak kopnutí heelflipu, protože když nejdřív kopnete helo a až pak počne rotace, tak se točí jen vaše ruka bez fingru. Rotace a kopnutí jdou spolu ale ruku v ruce. Kopněte flip velice záhy po započetí rotace. Toto zkombinovat může chvíli trvat. Pak sledujte rotaci a když deska heelflipově otočí o 180° tak zase dopadněte a co nejvíce na šrouby.

Pozor na chyby: jako při každém flipu, se to začátečníkům ze začátku přetáčí. Dále se vám bude stávat, že se heelflip neroztočí do fs rotace. Na to existuje jen recept držet se rad výše zmíněných a vytrvat.

Tip: v tomto případě je použítí kickeru asi zbytečné, možná, že je to na něm ještě těžší. Jediný možný tip je snad skákání do propasti, tedy třeba z bedýnky.

FS heelflip (wmv)

-

Celý název: Backside kickflip

Hovorově: BS flip

Toto je jeden z lehčích tzv. točících flipů, neboli flipů na bs či fs. Jako vždy se rozjedete vám pohodlnou rychlostí. Postavení prstů je opět individualní, ale doporučuji zadní prst více na okraji tailu a přední prst by moc neměl přesahovat přes okraj desky. Kopnete ollie a hned po odrazu roztočíte kickflip, a to tak, že k rotaci přidáte okamžitě ještě ruku tak, aby se vaše prsty točili směrem od těla. Tímto dosáhnete backsidu. BS proto, protože kdybyste si namalovali na hřbet ruky panďuláka, tak se bude točit zádama napřed, proto back. Stejně jako na skateu. Sledujete rotaci, není nutné, aby se fingr otočil o celých 180°, v klidu postačí 90. Tady je totiž dovolen revert, který, když se provede dobře, dodá triku řádnou dávku stylu. Kdo by nevěděl, tak revert je dotočení rotace na zemi. Ale ne té flipové, nýbrž té ´´rukové´´. BS flip je pěkný zejména při seskakování a hodí se i na komba. Jedno takové uvidíte i na ukázkovém videjku.

Pozor na chyby: tady moc chyb nevytvoříte, jen si musíte vytrénovat přesné kopnutí flipu a hlavně správné dotočení revertu.

Tip: tentokrát je můj tip velmi tradiční a to sice, abyste ze začátku zkusili kicker nebo cokoliv zkoseného, na tom se to hezky dělá i pěkně vypadá.

BS flip movie (wmv)

-

Celý název: Kickflip bluntslide

Hovorově: Flip blunt (pozor ale na rozdíl mezi bluntslidem a bluntstallem)

V dnešní škole triků se naučíme flip blunt(slide).Sice v úvodu této sekce byl tento trik slibován na switch,ale nakonec jsem se rozhodl pro normál.Takže,pro tento trik je dobré mít zmáklý kickflip a bs kickflip.Ono to asi není dobré,ale rovnou to je nutné.Bez kickflipu tento trik provedete jen těžko.Postavení prstů je stejné jako u kina (kickflipu),tzn. zadní prst někde na tailu,dle toho,jak vám to vyhovuje a přední prst mít u předního treku.Rozjedete se k překážce,nejlépe k nějakému nízkému boxu nebo lavičce pro začátek.Kopnete na půl kino a na půl bs kino.Je důležité,aby jste uměli kopat kickflip tak,aby se nedostala deska při rotaci do vodorovné polohy,ale zůstala skoro kolmo k zemi.Sledujete jak se finger točí,a dopadnete kolmo k hraně překážky,na zadní kolečka a připlácnete tail k hraně.Pak jen hladce sjedete překážku,ale pozor na dopad.

Pozor na chyby: Jak jsem již naznačil,tak se někdy vymkne z ruky odjezd,fingr se může přetočit kolečkama vzhůru.Jinak je samozřejmě problém trefit se přesně na hranu překážky,ale to chce trpělivost a cvik.

Tip: Ze začátku to zkoušejte na menších překážkách,ne na railech,tam je to ještě těžší.

Flip blunt (mpeg2)

-

-

Celý název: North ollie

Hovorově: North ollie

Dneska něco lehčího,ale zato málo známého.Obyčejné ollie obohacené o north.Rozjedete se a vyskočíte normál ollie,v okamžiku,kdy jste v mrtvém bodě,odlepíte přední prst,ale zadní necháváte na (g)ripu.Ollie pořádně protáhnete a přilepíte přední prst zpět nejlépe ještě před dopadem.To je vše.

Pozor na chyby: u tohoto triku moc chyb neuděláte,snad vám jen finger občas může upadnout i ze zadního prstu.

Tip: north ollie je skvělý doplněk do souvislé jízdy,kdy nevíte co zrovna dát.Velice dobře se dělé v rádiusech.

North ollie (wmv)

-

-

Celý název: 360 flip

Hovorově: tři šede flip nebo tři šest flip

360 flip je single flip,patří mezi ty těžší,ale o to je krásnější.Je to zkombinovaný kickflip a 360 shove-it.Postavení prstů je přesně opačné,než je u heelflipu.Zadní prst přesahuje vzdálenější hranu fingra (ale jen lehce) a přední je spíše k okraji bližší hrany.Rozjeďte se v tomto postavení a první pohyb není výskok neboli ollie,ale rovnou začínáte točit shove it.Musíte do toho dát pořádnou sílu a pořádně váš zadní prst skrčit.Téměř současně musíte předním prstem dát fingru rotaci kickflipu,tedy ho vymrštit dopředu.Deska začne rychle rotovat a pokud jste to nepřehnali a netočí se tam double flip,tak už jen přilepíte prsty na šroubky a jedete na další trik.

Pozor na chyby: u 360 flipu se může stávat přetočení nebo nedotočení obou flipů,ale na to musíte časem příjít sami,jakou sílu do toho dát.

Tip: opět doporučuji vzít si pomocníka kickera.Také není od věci při kopnutí trošku dát ruku před sebe,tak se to dělá na skate a i tady to funguje,líp se potom roztočí flip.

360 flip (wmv)

-

Celý název: Heelflip

Hovorově: Helo,Heel

Tento single trik patří mezi ty obtížnější flipy v FBR,pokud to ovšem nijak nešulíte a neděláte ho tak jak se dělat nemá a říkáte,jak je tento trik jednoduchý (už jsem se s tím setkal).Mně trvalo dost dlouho než jsem mu přišel na kloub a ani teď to není to pravý ořechový.Nicméně,když se povede,tak vypadá celkem dobře,takže vás zkusím naučit jak na něj.Pro začátečníky: heel je kickflip na druhou stranu.Důležité je postavení prstů.Já si stavím zadní prst téměř úplně na špičku tailu,ale taky trošku na hranu desky,která je blíže ke mně.Předním prstem stojím na bříšku prstu,ale dotýkám se i nehtem a mám ho posunutý více k hraně fingru,která je dále ode mě.Rozjedete se a dáte si malé ollie a hned uděláte důležitý pohyb celé ruky před sebe,který dá fingru rotaci.Počkáte si na dotočení a hladce přistanete.To je celé,jak jednoduché že?

Pozor na chyby: ze začátku se vám bude stávat,že fingr bude mít tendenci se točit do frontsidu,to ale časem vychytáte.

Tip: dnes mám 3 tipy pro vás.1. Já dělám heelflip tak,že tlačím předním prstem na rip,nevím jak to pomáhá,ale pomáhá. 2. Zkuste si heelflip na fakie,je to jednodušší. 3. Nebojte se zátahu do zadu,tady se to vyplatí.A ještě si můžete zkusit postavit kicker,ten pomáhá u všech flipů.

Heelflip (wmv)

 

Celý název: Front finger impossible cross finger 5-0

Hovorově: FF imp x 5-0

Toto kombo patří mezi ty málo dělané,protože trik ff impossible se moc neprovádí ani sám o sobě a cross finger skoro vůbec.Kdybyste někde viděli cross finger a jmenovalo se to jinak,tak je to možné.Nazval jsem to takhle,protože pravý název neznám.Tento trik se skládá z ff impossible cross finger a 5-0.Cross finger znamená,že se při dopadu vaše prsty překříží a ještě trošku obrátí bříškama vzhůru,ale ne úplně,abyste si nevykloubyli ruku.Já jsem jako překážku zvolil náš industry box,ale je vhodný každý jiný box či rail.Rozjeďte se a dejte ollie,vyneste finger tak vysoko jak chcete a začněte točit ff impossible (impossible přes první prst),které musíte mít již pořádně zvládnuté.V tuto chvíli přichází mnohokrát zmiňovaný cross finger.Místo,aby vaše ruka zůstala v nezměněné poloze,tak se začne přetáčet spolu s deskou,ale jen o 90°,kdežto finger se vám obtočí kolem prstu celý.Dopadáte na hranu,na část prstů,mezi nehtem a bříškem,ne úplně přetočený na nehty,jak jsem už psal.Nezapomeňte,že děláte 5-0,takže hned přitlačíte zadním prstem(který byl před odrazem přední) tail k hraně.Dojedete ke konci railu,trošku desku rychlejším pohybem kopnete před sebe,ať máte čas na obrácení prstů,obrátíte prsty zpět do původní polohy a odjíždíte s krásným pocitem,že umíte další náročnější kombo:-).

Pozor na chyby: tady se snad může jen stát,že se netrefíte na hranu,teda pokud už umíte ff impossible x.Pak samozřejmě dejte velkou sílu do točení impu,ať nedopadáte do caspera apod.

Tip: tady bych radil si vzít na učení nějaký vysoký box,na který se bude impossible dobře točit,nejřív si to cross finger zkoušejte na plochu toho boxu,než začnete do grindů.

FF imp x 5-0 (wmv)

-

Celý název: Lazer flip

Hovorově: Lazer flip

Dnes si vysvětlíme tento jednoduchý trik.Slovo jednoduchý ale znamená,že to není kombo,ne že by bylo jeho provedení jednoduché.Lazer flip je vlastně heelflip + 360 fs shove it.Fs shove it se točí směrem k vám a do toho ještě heelflip.Rozjeďte se směr kicker,který je velmi dobrým pomocníkem při učení flipů.Postavení prstů bych určitě doporučoval stejné,jako z předchozího triku.Při odrazu hned začněte točit pořádným škubnutím před sebe 360 fs shove it a zároveň heelflip.Kdyby v této fázi někdo udělal fotku tak to vypadá jako fs heelflip.Jenže jsou zde rozdíly v dalších krocích.Vaše síla daná do shove itu musí být dvakrát větší,aby se protočil o 360 stupňů.Dále vaše ruka nepokračuje do frontsidu,ale zůstává ve stejné poloze.Důležitý je ale náznak rotace ruky do fs,to dá totiž správnou rotaci heelflipu.Pak jen už sledujete jak se deska točí a až bude rotace dotočena,tak okamžitě přiložte 2 prsty na grip a odjeďte.

Pozor na chyby: dávejte si pozor na přetočení flipů a taky na správnou sílu,kterou do rotace vložíte při odrazu.Na videu je jako chyba ukázka přetočení heelu hned jako první záběr.

Tip: správné postavení prstů je důležité.Taky bych ze začátku určitě doporučoval kicker nebo bedýnku,ze které se budete odrážet.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Wisdom Blood Demands Readings

(ADececyElogy, 29. 7. 2018 8:17)

Torsion bras de quelqu'un est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/prix-cialis-pharmacie-quebec/

jezdeni

(mr.duchtivec, 12. 1. 2011 17:59)

nechapu proc by to musel kazdej jezdit na 3 pesteh kdyzh ja sotva na dvou hodim ollie

Re: jezdeni

(štěpánbartoš, 12. 7. 2013 12:51)

jo no ja sotva dam na dvou prstech impossible

Pomoc

(Matyáš, 15. 3. 2010 20:01)

Já jsem začátečnik a při ollie se mi nezvedne zadní kolečka tak chci radu jak nato napište mi jí prosím na matyas.rychetsky@seznam.cz.Děkuju